Fizička glad se takođe naziva biološka glad ili glad u stomaku, kada jedete da biste utažili glad za koju vam vaše telo šalje signale. Fizička glad pojavljuje se u našem telu u nizu fizičkih senzacija kao što je osećaj praznine u želucu, grčevi u crevima sa ciljem da nas navede da obratimo pažnju i preduzmemo akciju – to jest da jedemo! I jelo je jedini način da se reši ova vrsta gladi.
Ali fizička glad se takođe može manifestovati i kao glavobolja, drhtavica ili stezanje ili osećaj kiselosti u grlu i grudima, ili se može osetiti kao kombinacija ovih senzacija.
Emocionalna glad je želja ili žudnja za hranom koja je izazvana emocijom koju doživljavamo.
Obično mislimo da se emocionalna glad dešava kao odgovor na negativnu ili neprijatnu emociju – poput tuge, frustracije, dosade, besa. Ali ova vrsta ishrane može se desiti i kao odgovor na pozitivne ili prijatne emocije kao što su uzbuđenje i radost.
Jako je važno znati razliku između fizičke i emocionalne gladi:
Fizička glad znači da telo kroz hranu snadbevate sa neophodnim kalorijama i mineralima koje su mu potrebne da bi normalno moglo funkcionisati, dok emocionalna glad želi da je utažite da biste se bolje osećali i lakše borili sa stresnim situacijama.
Fizička glad se javlja postepeno obično u vreme kad inače jedemo i vremenom postaje sve intenzivnija, dok je emocionalna glad iznenadna i budi osećaj hitnosti – u trenutku kada pomislimo na hranu mi osećamo glad. Emocionalna glad vas tera da jedete odmah, dok fizička glad dopušta odgađanje do nekog obroka.
Fizičku glad možete utažiti bilo kojom vrstom hrane, dok emocionalnu glad možete utažiti samo sa određenom vrstom hrane, koja je obično nezdrava kao što je – sladoled, pizza, čokolada ili grickalice.
Fizička glad prestaje onog trenutka kad se najedete, dok emocionalna glad ne prestaje sve dok se niste doslovno pretrpali hranom pa se kasnije osjećate napuhnuto i muka vam je. Utaživanje fizičke gladi stvara osećaj zadovoljstva, dok utaživanje emocionalne gladi budi osjećaj krivice, kajanja ili nezadovoljstva.