Kortizol je steroidni hormon koji proizvode nadbubrežne žlezde. Nazivamo ga još i hormon stresa, jer nivo kortizola raste kada smo po stresom. Stres, fizički ili emotivni deluje na nadbubrežnu žlezdu, odakle se kortizol direktno oslobađa u krvotok.
Kada se pusti u krvotok, kortizol deluje na mnogo različitih delova tela i ima brojne važne funkcije u organizmu: pomaže telu da reaguje na stres ili opasnost, učestvuje u formiranju krvnih ćelija i mišićnoj aktivnosti, reguliše nivo glukoze u krvi i cikluse spavanja, kontroliše krvni pritisak, smanjuje upalu, stimuliše jetru da poveća proizvodnju šećera u krvi, a pomaže telu da masti, proteine i ugljene hidrate pretvori u korisnu energiju.To je i hormon koji nam pomaže da se ujutru probudimo.
Istraživanja su pokazala da visok nivo kortizola može da ugrozi naše zdravlje i uzrokuje niz zdravstvenih problema. Svakodnevni problemi izazivaju stres, zbog čega nadbubrežne žlezde luče još više hormona stresa koji uzrokuje anksioznost, hronični umor i slabost u mišićima, gojaznost, depresiju, tromost, nesanicu, glavobolje, probleme sa koncentracijom i srčane bolesti.
Nivo kortizola se menja tokom dana, tako da jutarnji nivo kortizola dostiže svoje najviše koncentracije 30 do 45 minuta nakon buđenja, zatim postepeno opada u toku dana, a najniže koncentracije dostiže obično kasno noću, između ponoći i 4 sata ujutru.
U mnogim slučajevima, mozak i nadbubrežne žlezde mogu sami da regulišu nivo kortizola u telu. Kada stres kao glavni okidač za proizvodnju kortizola nestane, telo će prestati da proizvodi kortizol i nivoi će se vratiti u normalu. Neki od saveta koji pomažu da se smanji proizvodnja kortizola u telu: smanjite stres i unos kofeina, spavajte duže i uspostavite higijenu spavanja, praktikujte redovnu fizičku aktivnost, vodite računa o ishrani, gradite dobre odnose sa prijateljima i porodicom, nabavite kućnog ljubimca i pronađite hobi koji vas opušta.